10 sikergyilkos attitűd I.
A siker fejben dől el. Gondolataink minősége határozza meg, hogy milyen eredményeink lesznek. Ezt ma már sokan tudják, azonban a mindennapok gyakorlatával csak kevesen tudják az elméletet összeegyeztetni. A kulcs a hozzáállásunk megváltoztatásában rejlik.
Attitűdünk – vagyis hozzáállásunk – határozza meg érzéseinket, érzelmeinket és cselekedeteinket, tehát végső soron sikerünket (vagy kudarcunkat) is. Az alábbiakban 10 olyan attitűd következik, amiktől feltétlenül szabadulj meg, mert ezekkel a gondolati mintákkal szinte biztosra vehető a sikertelenség.
Nagy valószínűséggel kudarchoz vezet, ha azt gondolod, hogy…
1. A körülményeknek ideálisnak kell lenniük ahhoz, hogy belevágjunk egy komolyabb terv megvalósításába.
A valóság az, hogy a körülmények soha nem lesznek tökéletesek. Számtalan példát tudnék felsorolni a saját életemből, amikor úgy vágtam bele valamibe, hogy egyáltalán nem volt borítékolható a siker. Amikor otthagytam a főállásomat, amikor belevágtam a hálózatépítésbe, amikor a házunkat vettük, amikor a Kerner Training elindult, stb. Csak azt tudtam, hogy MIT akarok, a HOGYAN menet közben kialakult.
Ahogy Brian Tracy mondja, ha elindulsz a bizonytalanság folyosóján, lehetőség feliratú ajtók fognak nyílni oldalt, amiket nem fogsz látni, amíg egy helyben maradsz a bejáratnál. Ne várj tehát az ideális körülményekre, csak vágj bele. Először csinálj egy pontos tervet, és utána kezdd el megvalósítani.
2. Ne tűzzünk ki nagy célokat, mert úgysem fogjuk elérni őket; kisebb, „reális” célok ugyanúgy megteszik.
Ha az emberiség története során mindenki így gondolkodott volna, akkor még mindig a fán lennénk. A mindennapi életben súlyos hibákhoz vezet az ilyen attitűd, ahogy azt pár éve a szűkebb családon belül is megtapasztalhattam.
Amikor a nagyobbik lányom középiskolát választott, elmentem az általános iskolába, és négyszemközt beszéltem a felvételi tantárgyak tanáraival. Mintha előzetesen egyeztettek volna, nagy vehemenciával próbáltak lebeszélni arról, hogy a top fővárosi gimikbe jelentkezzünk, mondván az úgysem fog sikerülni, és akkor szegény lány lelke összetörik.
Rémisztő élmény volt, mert átjött, hogy az élet alaptörvényeivel kapcsolatban teljesen sötét nekik a képernyő. A valóság az, hogy ha a csillagokat célzod meg, biztosan eltalálod a fák tetejét, ha a fák tetejét, akkor a vakondtúrás lesz a végeredmény.
3. A siker azt jelenti, amit a többség gondol róla.
Mit gondol az emberek többsége, hogy mi a siker? Nagy ház, hosszú autó, vastag bankbetét, hatalom, presztízs, luxuscikkek, és hasonlók. Tragikus tévedés. A siker az, ha belül boldog vagy. Ha a „boldog” szó megfoghatatlan, akkor itt vannak a szinonimái: elégedettség, kiegyensúlyozottság, nyugodtság, lelki egyensúly és harmónia. Ilyen vagy? Ha nem, akkor lehet, hogy itt az ideje átgondolni a siker definícióját.
4. A siker egyenlő a szakmai téren elért eredményekkel.
A munka/karrier az élet 7 területéből csak az egyik. Ha a többi hat – pénz, egészség, család, emberi kapcsolatok, tanulás, spiritualitás – nincsen rendben, azt a munkahelyi teljesítmény nem tudja kompenzálni. Az élet lényege az egyensúly.
5. Másokkal összehasonlítva kell mérni a sikert.
Csábító és könnyű másokhoz hasonlítgatni magunkat, és ezzel mérni, hogy mennyire vagyunk sikeresek. Miért gond ez? Azért, mert – ahogy az LGT énekli -, „más az valaki más lett”. Az adottsága, tehetsége és képessége mindenkinek más és más.
Amikor a vállalati karrieremet építettem, akkor a többi felsővezetőhöz, amikor az MLM-ben dolgoztam, akkor a szupersikeresekhez, amikor az első könyvem megjelent, akkor a legnagyobb bestseller írókhoz hasonlítottam, illetve velük mértem magam. Aztán egy ponton hajnal hasadt bennem: ezek az embercsoportok folyamatosan változnak az életemben, tehát nem jó gondolat őket használni „vonalzónak”’.
Az egyetlen ember, aki halálomig velem marad, az én vagyok. Nem másokhoz kell tehát hasonlítanom magam, hanem ahhoz az ideális képhez, amivé válni szeretnék. Az amerikaiaknak van egy mondása, ami így hangzik: „Ne halj meg úgy, hogy a zene benned maradt.” A „zene” a TE saját utad, amit bejársz életed során. Nem másokat kell figyelni, hogy ők mit csinálnak, hanem magunkból kell kihozni a maximumot. Ez az igazi siker.